II JORNADES DE BOTÀNICA
Visualitzador IDE menorca medi ambient

II JORNADAS DE BOTÁNICA EN MENORCA
Organitzadors:
Consell Insular de Menorca Institut Menorquí d’Estudis UIB
Col·laboradors:
Es Mercadal Govern de les Illes Balears
GOB

Programa

DIA 1: 26 d'abril de 2011 (dimarts)

19,30-20,00 Inscripció, recepció dels assistents i lliurament de documentació
20,00-20,30 Acte d’obertura
20,30-21,30 J.A. Rosselló (Universitat de València): "Les illes oblidades: la diversitat vegetal a les illes de la Mediterrània" (conferència inaugural, en català)

DIA 2: 27 d'abril de 2011 (dimecres)

8,30-9,00 Inscripció, recepció dels assistents i lliurament de documentació

Sessió 1: Aspectes generals

09,00-09,45 Jacques Blondel (C.N.R.S, Montpeller): “El paisatge mediterrani i l’home”
09,45-10,30 Gerardo de Vicente (Universitat Complutense de Madrid): “Història geològica de la Mediterrània”
10,30-11,15 Bertrand de Montmollin (UICN): “Programes de conservació de plantes de IUCN a la Mediterrània”
11,15-11,45 Pausa – Sessió de pòsters
11,45-12,30 Eva Moragues i Joan Mayol (Govern de les Illes Balears): “La gestió de la flora amenaçada de les Illes Balears”
12,30-13,15 Pere Fraga, Irene Estaún, Eva Cardona (Consell Insular de Menorca): “El projecte LIFE+ RENEIX”

15,30-20.00 Excursió a Binimel·là

DIA 3: 28 d'abril de 2011 (dijous)

Sessió 2: La Mediterrània occidental
09,00-9,45 Javier López, Llorenç Sáez (Universitat Autònoma de Barcelona) i Pere Fraga (Consell Insular de Menorca): “Flora de les Illes Balears”
9,45-10,30 Laetitia Hugot (Conservatori Botànic Nacional de Còrsega): “Flora de Còrsega”
10,30-11,15 Gianluigi Bacchetta, Giuseppe Fenu i Efisio Mattana (Universitat de Cagliari): “La flora vascular exclusiva de Sardenya: situació i accions de conservació”
11,15-11,45 Pausa – Sessió de pòsters
11,45-12,30 Angelino Carta, Gianni Bedini (Universitat de Pisa), Tomasso Guidi i Bruno Foggi (Universitat de Florència): "La flora de l'arxipèlag Toscà: gènesi i conservació"
12,30-13,15 Cristian Brullo, Salvatore Brullo i Gianpietro Giusso (Universitat de Catània): "Consideracions fitogeogràfiques sobre la flora endèmica de Sicília"
13,15-14,00 Tommaso La Mantia i Salvatore Pasta (Universitat de Palerm): “Illes i illots satèl·lits Circum-Sicilians”

16,00-20,00 Excursió al Pilar

DIA 4: 29 d'abril de 2011 (divendres)

Sessió 3: La Mediterrània oriental
09,00-9,45 Costas Thanos (Universitat d’Atenes) i Cristina Fournaraki (Institut Agronòmic Mediterrani de Chania, Creta): “Conservació i gestió de la flora i la vegetació de Creta”
9,45-10,30 Costas Kadis (Universitat Frederick): “La flora de Xipre: diversitat, amenaces i conservació”
10,30-11,15 Pinelopi Delipetrou (Universitat d’Atenes): “Flora de les illes de l’Egeu”
11,15-11,45 Pausa – Sessió de pòsters
11,45-12,30 Toni Nikoliç (Universitat de Zagreb): “Flora de les illes de l'Adriàtic (illes Dàlmates)”
12,30-13,15 Maria Panitsa i Iliadou Eleni (Universitat de Ioannina, Agrinio): "Flora i fitogeografia de les illes Jòniques (Grècia)"
13,15-14,00 Edwin Lanfrancho (Universitat de Malta): “Flora de Malta”

16,00-20,00 Excursió al barranc d’Algendar

DIA 5: 30 d'abril de 2011 (dissabte)

Sessió 4: Illots
09,00-9,45 Errol Vela (Universitat de Montpeller) i Daniel Pavón (Universitat Paul Cezanne de Marsella): “Flora de les illes Habibas (Algèria)”
9,45-10,30 Henri Michaud (Conservatori Botànic Nacional de Porqueroles): “Flora de les illes d'Hyères (França)”
10,30-11,15 Carlos Fabregat (Jardí Botànic de la Universitat de València) i Emili Laguna (Generalitat Valenciana): "Del foc a la natura: evolució, restauració i conservació de la flora de les Illes Columbrets"
11,15-11,45 Pausa – Sessió de pòsters
11,45-12,30 Joan Rita i Gabriel Bibiloni (Universitat de les Illes Balears): “Flora dels illots de les Balears”
12,30-13,15 Felipe Domínguez (Universitat Complutense de Madrid): “El projecte AFA Atles de flora amenaçada”
13,15-14,00 Frédéric Médail (Universitat Paul Cezanne de Marsella): “El futur de la conservació de la flora d'illes” (conferència de cloenda)

16,00-20,00 Excursió a cala Mitjana - Trebalúger

21,00 Acte de cloenda (sopar)

Compartir en: Publicar en facebook  Publicar en twitter